„Cukier i Powietrze” – wystawa książki artystycznej

Wrocław światową stolicą książki i z tej okazji zapraszamy do Stacji Dizajn na wystawę książki artystycznej „CUKIER i POWIETRZE” Ani Juchnowicz doktorantki Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Wernisaż wystawy 6.05.2016 godz. 18:00, Stacja Dizajn, pl. Orląt Lwowskich 20 D

Przyłączając się do zbiorowego projektu zainicjowanego przez artystów w Bristolu, z okazji Światowego Dnia Książki, znalazłam scenę w powieści Margaret Atwood, która stała się tematem mojej pracy. Każdy, kto chciał wziąć udział w projekcie, miał przygotować pieczątkę. Ta scena wydawała się pasować idealnie – zwłaszcza jej ostatnie dwa zdania, tak krótkie, jak większość fragmentów wierszy Safony – i tak samo jak one, opowiadające o konkretnej emocji bez wyraźnego kontekstu. Dlatego tym razem zrobiłam książkę o Safonie bez wierszy Safony; korzystając z faktu, że twórczość zazwyczaj jest autoportretem artysty.
Dlatego też książka ta nie jest jednym obiektem – różne rzeczy, które się na nią składają (obrazy, głosy, notatki, fotografie) wciąż są osobne i nikt nie potrafi złożyć ich w całość.
„Czuję się jak wata cukrowa: cukier i powietrze. Wystarczyłoby mnie ścisnąć, żeby została ze mnie mała, różowoczerwona kulka.” – Margaret Atwood, „Opowieść Podręcznej”.
Ania Juchnowicz